Piątek, Wrzesień 24, 2021, 10:24

    W dniach 08 - 10 września 2021 r. grupa naszych podopiecznych wzieła udział w „Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych”.

    Jest już  tradycją, że wrześniowe dni stają się prawdziwym świętem osób z różnymi niepełnosprawnościami. Już od 19 lat Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Koszalinie organizuje  Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. Z roku na rok Warsztaty Artystyczne  cieszą się coraz większym  zainteresowaniem, a każda kolejna edycja odbywa się z coraz większym rozmachem. Po raz kolejny i nam udało się zakwalifikować na XIX Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne pod hasłem „Najważniejsze to być w drodze… każdego dnia robić krok do przodu.”   organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.  Warsztaty wpisują się w cykl zajęć prowadzonych w pracowni plastycznej pt: „Odnaleźć siebie w życiu i sztuce”.

 

 

    W dniach 08 - 10 września 2021 r. w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Łazy spotkały się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uznani twórcy zainspirowani oryginalną twórczością osób z niepełnosprawnościami, opiekunowie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz członkowie stowarzyszeń z całej Polski.  Wszystkich połączyła potrzeba twórczego działania, spontanicznego spotkania z drugim człowiekiem w procesie tworzenia. Atmosfera Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych sprzyjała tworzeniu się integracyjnej nici przyjaźni łączącej przedstawicieli zaproszonych placówek.  Piękno nadmorskiego otoczenia dało możliwość oddania się refleksjom inspirowanym przez tegoroczne hasło warsztatów: „Najważniejsze to być w drodze …każdego dnia robić krok do przodu.” 

 

   

    W myśl idei wymiany doświadczeń, również reprezentanci zaproszonych placówek mieli możliwość zaprezentowania swoich prac, zademonstrowania nowatorskich technik plastycznych lub też podzielenia się swoimi  szczególnymi osiągnięciami w tzw. namiotach tematycznych. Taka forma  dała możliwość zetknięcia się z  różnobarwną twórczością osób z niepełnosprawnościami, którzy przyjeżdżają do Łaz z różnych regionów naszego kraju.

 

 

    Nam po raz kolejny  udało się wzbudzić duże zainteresowanie techniką malowania na wodzie - Ebru. Przygotowaliśmy również technikę malowania woskiem- Batik. Podczas warsztatów zdobyliśmy wiele cennych inspiracji i udało się nam zetknąć z nowymi technikami, które będziemy chcieli  wprowadzić w naszej placówce. Oprócz prezentacji namiotów tematycznych odbywało się wiele działań towarzyszących o charakterze integracyjnym, animacje, dyskoteki, wspólne pamiątkowe zdjęcia w foto - budce, również stoiska promujące zdrowy styl życia.

 

 

Pomimo tego iż czas pobytu był bardzo wypełniony, udało nam się poobcować z nadmorską przyrodą i zwiedzić kilka ciekawych miejsc w okolicy min. przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy.

 

 

    Ostatniego dnia pobytu czekały na nas miłe niespodzianki. Podczas uroczystego zakończenia  ogłoszono wyniki konkursu pod patronatem burmistrza Miasta Mielna pt:  „Aby dojść do nieba, trzeba oderwać się od ziemi”. Miło nam poinformować że I nagrodę w tym konkursie zdobył  nasz podopieczny Adam Ostrowski. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem że to co robimy na co dzień jest ważne i doceniane. 

 

 

    Za nami piękny, aktywny, niezapomniany czas w magicznym miejscu gdzie górują pasja i  serce. Wyjeżdżaliśmy ze smutkiem że wszystko co dobre tak  szybko się kończy ale też pełni nadziei że za rok kolejne jubileuszowe warsztaty i  postaramy się, by być po raz kolejny  częścią tej wspaniałej inicjatywy.

 

 

Link do galerii


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie