2019

Zadania realizowane w 2019 roku

20 grudnia Spotkanie Opłatkowe.

    Spotkanie poprzedzone było licznymi przygotowaniami. Już od kilku dni w placówce czuć było atmosferę zbliżających się Świąt, uczestnicy wraz z terapeutami zadbali o wystrój placówki, pierwszy raz w holu stanęła żywa choinka z ręcznie przygotowanymi ozdobami, z kuchni dobiegał zapach kompotu wigilijnego, wszyscy krzątali się, by jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego dnia. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaśpiewania kolędy „W śród nocnej ciszy”, która pięknie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Następnie kierownik placówki Pani Anna Worotyńska przywitała wszystkich zgromadzonych, uczestników, ich rodziny a także gości min. Księdza Prałata Henryka Kapicę, przedstawicieli władz miasta, którzy przybyli do nas w licznym gronie tj: Burmistrza Miasta Pana Roberta Kościuka, Zastępcę Burmistrza Pana Wojciecha Kaczmarczyka oraz Skarbnik Miasta Panią Renatę Stangryciuk. Wśród gości obecni byli także Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie Pan Marek Piwko a także Kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie Pani Agnieszka Radczuk. czytaj więcej

15-19 grudnia Wycieczka do Uzdrowiska w Iwonicz-Zdrój.

    W tych dniach nasi podopieczni brali udział w pięciodniowym pobycie wypoczynkowym w Sanatorium Uzdrowiskowym „Pod Jodłą” w Iwonicz-Zdrój. Przepiękna miejscowość położona na pograniczu Beskidu Niskiego w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim. Na jego atrakcyjności wpływa przede wszystkim piękne położenie wśród lasów jodłowo- bukowych, bogate złoża wód leczniczych oraz niezwykle korzystny mikroklimat. Nasi podopieczni mieli możliwość korzystania z codziennej oczyszczającej kuracji wodą leczniczą w Pijalni Wód Mineralnych. Podczas pobytu mieli zapewnione zabiegi leczniczo-relaksujące jak: masaż ręczny kręgosłupa, masaż twarzy, masaż szyj i dekoltu, codzienne 30 minutowe ćwiczenia na łóżkach rehabilitacyjnych. Podopieczni korzystali z seansów halo terapii w Jaskini Solnej, gdzie mogli zrelaksować się i wyciszyć. Uczestniczyli również w seansach aromaterapii - pachnący relaks. Dużą atrakcją dla podopiecznych były piesze wędrówki wyznaczonymi trasami: na Górę Winiarską i nad Bełkotkę, na Żabią Górę oraz codzienne spacery po starówce miasteczka. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - pierwszym obiekt w Polsce obiekcie turystyczno-kulturalnym, który w interaktywny sposób prezentuje tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. czytaj więcej

13 grudnia „Zostań Aniołem dla Dziecka z oddziału onkologicznego”.

    Udział w tej akcji pięknie wpisuje się w obchodzony w tym roku w naszej placówce rok „Dobrych uczynków”. Jest to inicjatywa naszych podopiecznych podjęta jako hołd dla naszego Patrona Bł. Ks. Z. Pisarskiego w 20 rocznicę Jego beatyfikacji. Podjęte zobowiązanie czynienia dobra na rzecz potrzebujących zostało uroczyście zapoczątkowane w styczniu br. podczas pielgrzymki do Gdeszyna. Wtedy to nasza podopieczna odczytała w imieniu całej społeczności ŚDS deklarację „Dobrych Uczynków”.
    Tym też kierowali się nasi podopieczni biorąc udział w pięknej akcji „Zostań Aniołem dla Dziecka z oddziału onkologicznego”. Jako osoby niepełnosprawne zdają sobie sprawę jak ważne jest wsparcie innych ludzi w najtrudniejszych chwilach życia.
    Nasza reprezentacja wraz z przedstawicielami innych placówek z naszego miasta m.in. uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej nr.4 i nr 1 przekazała zebrane rzeczy chorym dzieciom. W tą akcję włączyli się także uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej nr 5, czytelnicy i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz podopieczni i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Stąd też zebranych rzeczy było tak dużo, że wystarczyło aby obdarować mikołajkowymi prezentami nie tylko dzieci z oddziału onkologicznego ale także oddziału neurologicznego, nefrologicznego oraz dializ. czytaj więcej

11 grudnia wycieczka do „ROBO PARKU”.

    Wycieczka była kontynuacją niespodzianki tegorocznych „Mikołajek”. Pierwszym punktem była wizyta w pizzerni 06.12.2019 r., gdzie podczas degustacji pizzy niespodziewanie pojawił się mikołaj rozdając prezenty.
    Wystawa „ROBO PARK” obbyła się w Lublinie. Podczas zwiedzania wystawy uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym, przemyśle czy w wojsku. Dzięki najnowszej technologii zwiedzający mogli wejść w interakcję z 60 robotami z całego świata. Zobaczyli prawdziwy teatr robotów, uczyli się sterować dronem, zanurzyli się w wirtualnej rzeczywistości by siłą umysłu zmusić przedmioty do latania. Ta wystawa to edukacja i rozrywka w jednym miejscu!

03-05 grudnia wycieczka do Nałęczowa.

    Już po raz kolejny nasi podopieczni mogli skorzystać ze specyficznego mikroklimatu tej uzdrowiskowej miejscowości, zregenerować siły i poprawić kondycję psychofizyczną. Sprzyjały temu m.in. spacery po malowniczym Parku Zdrojowym. Jest on oazą ciszy i spokoju a pobyt tam jest azylem, który pozwala zapomnieć i odizolować się od trudów dnia codziennego.
    Jednym z punktów programu była wizyta w Pijalni Wód połączonych z Palmiarnią, którą nasi uczestnicy odwiedzili dwukrotnie podczas swojego pobytu. Degustując lecznicze wody, odpoczywali pośród pięknych palm i relaksującego szumu wody z fontanny.
    Kolejna miła forma na spędzenie czasu w Nałęczowie to wizyta w Pijalni Czekolady. Piękne miejsce z widokiem na Park Zdrojowy, miła atmosfera, przyjemne doznania smakowe podczas degustacji czekolady pozwalały grupie się zrelaksować. czytaj więcej

27 listopada Zabawa Andrzejkowa.

    Po raz kolejny zorganizowaliśmy „Zabawę Andrzejkową” dla podopiecznych naszej placówki i zaproszonych gości z Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmie.
    Zabawę, która odbyła się w Krasnostawskim Domu Kultury rozpoczęła Kierownik placówki, Pani Anna Worotyńska witając wszystkich zgromadzonych gości. Oprócz zabawy tanecznej, którą prowadził znany i lubiany „DJ Mundek”, uczestnicy mogli obejrzeć pokaz magii, iluzji oraz sztuk cyrkowych zaprezentowanych przez Pana Ireneusza Łopuckiego. Ponadto podopieczni sami mogli wykonać sztuczki i iluzje. Zgromadzeni goście odśpiewali także sto lat obchodzącym imieniny Andrzejom. 


25 listopada Dzień Pracownika Socjalnego.

    Rada Środowiskowego Domu Samopomocy Im. Bł. Ks. Z. Pisarskiego w Krasnymstawie z inicjatywy społeczności sprawiła niespodziankę pracownikom naszego ŚDS organizując spotkanie, wręczając kwiaty i słodki upominek z dołączonymi życzeniami pracownikom.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składamy wszystkim pracownikom serdeczne podziękowania za poświęcenie, zrozumienie, życzliwość, wyrozumiałość, gotowość niesienia pomocy w najtrudniejszych chwilach, oraz dobroć okazywaną nam na co dzień.

21 Listopada Wycieczka do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

    Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, leży w północnej części województwa lubelskiego. Obecnie jest siedzibą muzeum. Na południu miejscowości znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy
    Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu. Wszyscy byliśmy pod niesamowitym wrażeniem tych pięknych wnętrz po których oprowadziła nas Pani przewodnik i opowiedziała historię pałacu oraz rodziny Zamoyskich.
    Kolejnym punktem wycieczki była jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu która znajduje się w budynku dawnej powozowni. Galeria prezentuje najciekawsze prace z I poł. lat 50. XX wieku., które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. czytaj więcej

20 listopada VIII Olimpiada Edukacyjna „Sprawny umysł”.

    Olimpiada Edukacyjna jest wyjątkowym wydarzeniem podsumowującym kilka miesięcy pracy na zajęciach warsztatowych z zakresu treningu funkcji poznawczych, prowadzonych przez psychologa. Uczestnicy, systematycznie w ciągu roku wykonując różnorodne ćwiczenia mają możliwość doskonalenia umiejętności poznawczych m.in. pamięć, uwagę, spostrzegawczość, myślenie. Sama olimpiada daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas cyklu zajęć warsztatowych. Jest to także forma nabywania i doskonalenia umiejętności społecznych m.in. współpracy i współdziałania oraz wykorzystywania sposobów radzenia sobie ze stresem, które uczestnicy poznają na zajęciach z zakresu treningu radzenia sobie ze stresem. W tegorocznej olimpiadzie wzięło udział 9 uczestników podzielonych na 3 drużyny. czytaj więcej

13 Listopada uroczystość z okazji Święta Niepodległości.

    Z okazji obchodów Święta Niepodległości społeczność ŚDS uczciła tak ważne dla Polski święto spotkaniem okolicznościowym. Uroczystość rozpoczęła Kierownik Anna Worotyńska krótkim przemówieniem. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycił nas chór „ECHO” z Woli Siennickiej z repertuarem patriotyczno –ludowym. Nasi uczestnicy zaprezentowali montaż słowno–muzyczny „Drogi do wolności” i prezentację multimedialną „Moja mała ojczyzna” – Adama Ostrowskiego. Wszystkim udzielił się uroczysty, patriotyczny nastrój. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek; tort w barwach narodowych.  czytaj więcej

30 października Obchody Światowego Dnia Terapii Zajęciowej.

Kiedy czujesz złość, smutek, zniecierpliwienie… po prostu weź kartkę i kredki. Zacznij bazgrać. Nawet, jak nie masz pomysłu na to, co narysować. Nawet, jak myślisz, że nie potrafisz rysować. Niech ręce same Cię niosą. Różne kolory niech wypełniają kartkę. A może wolisz widzieć swoje emocje w czerni i bieli? Wszystko jest dozwolone. Potem popatrz na pracę i zastanów się, z czym Ci się kojarzy? Co czujesz? Co możesz jeszcze zrobić, aby poczuć się lepiej?
Spróbujesz?

24 pażdziernika „Wzbogacanie wiedzy o regionie”.

    Podczas wycieczki nasi podopieczni odwiedzili; Zamek w Krupem, Wieżę Ariańską w Krynicy oraz Pałac Ossolińskich.
    Ruiny zamku w Krupem od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców gminy Krasnystaw i okolic. Znajdują się zaledwie 10 km na północ od Krasnegostawu i 20 km na południowy zachód od Chełma.
    Kolejnym punktem naszej wycieczki było Grobowisko ariańskie w Krynicy. Jeden z nielicznych w Polsce grobów piramidalnych, najprawdopodobniej jeden z najstarszych znajdujących się niedaleko miejscowości Krynica, w powiecie krasnostawskim.
     Następnie odwiedziliśmy zespół pałacowo -parkowy w Rejowcu. Pałac klasyczny, wybudowany w II ćw. XIX w., najprawdopodobniej rozbudowany w partii skrzydeł bocznych na przełomie XIX-XX w.

13 października Pielgrzymka do Gdeszyna.

    To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny a uroczystościom przewodniczył ks. Marian Rojek – biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas uroczystej procesji Relikwie Błogosławionego Księdza Pisarskiego zostały przeniesione dookoła kościoła, a następnie złożone w ołtarzu głównym świątyni, na którym odprawiona została msza św. dziękczynna. Na ten moment czekały pokolenia ludzi, którym bliska jest Osoba Błogosławionego. Jego szczątki spoczęły w kościele w Gdeszynie - ostatniej parafii w której pełnił posługę duszpasterską i w której poniósł śmierć męczeńską.  czytaj więcej

01 października Wycieczka do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

    Muzeum Sił Powietrznych jest państwową instytucją kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Placówka upowszechnia wartości historyczne związane z dziejami oręża polskiego, historię i tradycją sił powietrznych i broni przeciwlotniczej, popularyzuje wiedzę o polskiej historii wojskowości. Zajmuje się również promowaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród naszych podopiecznych jest wielu zainteresowanych tematyką historyczną, eksponatami muzealnymi jak i modelami samolotów których modele papierowe sklejali na zajęciach w ŚDS i w domu. Mogli obejrzeć a nawet dotknąć wielu wspaniałych samolotów i sprzętu wojskowego. Dodatkowo ucztę intelektualną mieli miłośnicy historii i patrioci, którzy ze skupieniem wysłuchali wszystkich historycznych opowieści przewodnika. czytaj więcej

26 września „Konkurs lotów latawców ”.

    Jako podsumowanie nie zajęć w pracowni modelarsko technicznej w temacie modelu latawca, odbyło się wyjście plenerowe uczestników ŚDS na w celu odbycia konkursu lotów wykonanych modeli. Pogoda dopisała, jednak zbyt słaby wiatr utrudniał lot wykonanych modeli. Latawce wzbijały się na krótką chwilę w powietrze by przy słabszym wietrze opadać. Podczas lotów wyszły na jaw niewidoczne dotychczas problemy konstrukcyjne. Okazało się że proporcje, długość uwięzi i materiały muszą być dokładniej dobrane aby latawiec mógł długo i równo szybować. Podopieczni nauczyli się że w pewnych dziedzinach modelarstwa niedokładności konstrukcji wyglądające na mało istotne potrafią przesądzić o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia.  czytaj więcej

19 września Święto pieczonego ziemniaka.

    Impreza plenerowa przy ognisku z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka” jest coroczną tradycją naszego ośrodka. W imprezie wzięli udział uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy im. Bł. Ks. Z. Pisarskiego w Krasnymstawie. Po przygotowaniu miejsca podopieczni wykorzystali wiedzę zdobytą na zajeciach PPOŻ oraz treningu umiejętności praktycznych, aby pod nadzorem terapeutów rozpalić ognisko. Zachowali wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz mogli przekonać się o podatności na podpalenie różnego rodzaju drewna. Następnie piekli przygotowane wcześniej produkty. 

09 - 13 września XVII Warsztaty Artystyczne Osób Niepełnosprawnych w Łazach.

    Za nami kolejne wyzwanie! Udało nam się zakwalifikować na Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne pod hasłem „Niech dzieło mówi samo za siebie” organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. Warsztaty wpisują się w cykl zajęć prowadzonych w pracowni plastycznej pt: „Odnaleźć siebie w życiu i sztuce”.
    Po raz XVII Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI) Koło w Koszalinie zorganizowało Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne. W dniach 09 - 13 września 2019 r. w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Łazy spotkały się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uznani twórcy profesjonalni zainspirowani oryginalną twórczością osób z niepełnosprawnościami, opiekunowie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz członkowie stowarzyszeń z całej Polski. Wszystkich połączyła potrzeba twórczego działania, spontanicznego spotkania z drugim człowiekiem w procesie tworzenia. czytaj więcej

28 sierpnia Wystawa Poplenerowa.

    Wernisaż prac plastycznych podsumowywał XII plener malarski osób niepełnosprawnych pt: „ Odnaleźć siebie w życiu i sztuce” w którym wzięli udział nasi uczestnicy.
    Dzięki pięknej pogodzie otwarcie wystawy odbyło się na świeżym powietrzu. Wystawę rozpoczęła pani kierownik Anna Worotyńska witając wszystkich zgromadzonych min. przedstawicieli władz miasta jak również przedstawicieli Krasnostawskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego i Pomocy Społecznej.
    Następnie starszy terapeuta Magdalena Wróbel przybliżyła zaproszonym gośćmi ideę organizacji pleneru jak również historię powstania prezentowanych prac. Eksponowane prace prezentowały różny poziom artystyczny ponieważ jedni dopiero zaczynają przygodę ze sztuką inni już od kilku lat szkolą swój warsztat. Technika wykonania prac to min. malarstwo farbami akrylowymi, rysunek kredką olejną i akwarelową. czytaj więcej

22 sierpnia Wyjazd na Lotnisko w Depułtyczach.

    W dniu 22 sierpnia 2019 r. odbyła się jednodniowa wycieczka na Lotnisko w Depułtyczach oraz nad zalew w Żółtańcach dla uczestników ŚDS. Wyjazd był organizowany w celach edukacyjnych i relaksacyjnych w ramach zajęć w pracowni modelarsko – technicznej. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Instytutu Lotniczego w Depułtyczach oraz oglądania zabytkowych egzemplarzy samolotów i pojazdów wojskowych a także aktywnego wypoczynku nad jeziorem, podziwiania piękna przyrody, wzajemnego poznawania, jak również wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. czytaj więcej

6 sierpnia Wycieczka do olejarni w Ruszowie i ZOO w Zamościu.

    Olejarnia znajduje się w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Lwowem na pograniczu Roztocza środkowego, Kotliny Zamojskiej i Grzędy Sokolskiej, 10 km od Zamościa. Gospodarstwo zajmuje się uprawą roślin oleistych (rzepaku, lnu, rydzyka), przetwórstwem i sprzedażą produktów regionalnych. Zwiedziliśmy skansen olejarski w którym mogliśmy zobaczyć tłoczenie oleju na żywo za pomocą dwuwiekowych maszyn. Rzemieślnicy biorący udział w pokazie ubrani byli w stroje z odpowiedniej epoki.
    Po Pokazie odbyła się projekcja programów tematycznych i degustacja potraw regionalnych. Podczas zorganizowanych warsztatów dla naszej grupy zapoznaliśmy się z roślinami takimi jak rzepak, len, rydzyk. Każdy z uczestników dostał Certyfikat zaświadczający o pobraniu nauki z bicia oleju w Olejarni Świątecznej Roztoczańskiego Ekomuzeum. czytaj więcej

15-18 lipca XI plener malarski osób niepełnosprawnych w Białowieży.

    Dzięki dofinansowaniu przez Miasto Krasnystaw a także współpracy z Krasnostawskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego i Pomocy Społecznej podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy mogli wziąć udział w 4 -dniowym plenerze w Puszczy Białowieskiej pt.: „Odnaleźć siebie w życiu i sztuce”.
    Program pleneru obejmował codzienną pracę artystyczną – obserwację i malowanie piękna otaczającej przyrody za pomocą wybranych technik plastycznych oraz zajęcia rekreacyjne. Po raz kolejny stworzyliśmy naszym uczestnikom możliwość obcowania z przyrodą oraz jej malowania z natury. Głównym celem pleneru było rozbudzanie twórczych zainteresowań, motywowanie podopiecznych do aktywnego spędzania czasu wolnego, możliwość zaistnienia w środowisku lokalnym poprzez pracę twórczą, integracja oraz zaspokojenie potrzeby akceptacji w grupie. czytaj więcej

17 - 19 czerwca wycieczka w Pieniny.

    Pierwszego dnia naszego pobytu odbyliśmy spacer po Szczawnicy, malowniczej miejscowości uzdrowiskowej, położonej na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, nad potokiem Grajcarkiem, znanej ze swoich walorów turystycznych. Usytuowanie Uzdrowiska w dolinie Grajcarka, tworzy znakomity mikroklimat, sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.
    Kolejne dni naszej wycieczki obfitowały w wiele atrakcji, obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty przybywającego w Pieniny jest spływ Przełomem Dunajca. To jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Podczas spływu mogliśmy podziwiać niezwykle malownicze pasma górskie w tym najwyższe szczyty - Trzy Korony oraz Sokolicę. czytaj więcej

14 czerwca VIII Turniej Wędkarski Warsztatów Terapii Zajęciowej.

    Nasza reprezentacja wzięła udział w VIII Turnieju Wędkarskim Warsztatów Terapii Zajęciowej. Piękna okolica, znany zawodnikom zbiornik i ładna pogoda sprzyjała relaksowi na świeżym powietrzu. Po wylosowaniu stanowisk drużyna wyruszyła na groble zająć miejsca. Pogoda w tym tygodniu była upalna. Jednak dzień zawodów okazał się nieprzewidywalny. Zapowiadane deszcze i burze dosłownie „wisiały w powietrzu”. Jednak mimo prognoz i zbierających się momentami chmur deszcz nas ominą. Uniknęliśmy sytuacji z poprzedniego roku kiedy nagłe krótkie ale bardzo intensywne opady dosłownie w kilka chwil przemoczyły uczestników. pogoda tego dnia pomogła też „uniknąć” większości zawodnikom emocjonującej strony zawodów. Ryby tego dnia bardzo słabo „brały”. Większość zawodników ukończyła zawody z zerowym bilansem. Na szczęście nasza drużyna nie powróciła z pustymi rękoma. Taktyka połowu obrana przez Pawła Bałabaja zaowocowała kilkoma sztukami drobnicy - co jak się okazało w tych warunkach było dobrym wynikiem. Paweł zdobył nagrodę za „Największą rybę turnieju”. czytaj więcej

13 czerwca wyjazd nad Jezioro Białe.

    Wyjazd był formą nagrody Pani Kierownik dla grupy biorącej czynny udział w obchodach Dni Patrona. Grupa po intensywnych przygotowaniach, nauce i próbach, dzień po spektaklu relaxowała się nad wodą. Pogoda dopisała. Po przyjeździe wybraliśmy dogodne miejsce na którym można było się opalać, zażywać kąpieli jak i spędzić czas w cieniu. Część grupy zwiedzała okoliczny teren korzystając z atrakcji dostępnych w centrum. Grupa nad wodą po przypomnieniu zasad BHP kąpieli jak i bezpiecznego korzystania z słońca spędzała czas w wybranej formie. Niektórzy grali w karty, bulle, inni czytali książki. czytaj więcej

12 czerwca obchody Dnia Patrona Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego.

    Wydarzenie szczególnie ważne dla naszej placówki - uroczyste obchody Dnia naszego Patrona Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego. Ta nieprzypadkowa data łączy się również z XX rocznicą beatyfikacji 108 Błogosławionych męczenników II wojny światowej. W gronie osób zamordowanych w trakcie II wojny światowej „z nienawiści do wiary” znalazł się także nasz patron Bł. Ks. Zygmunt Pisarski.
    Uroczyste obchody rozpoczęto od zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy domu rodzinnym Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego, stamtąd udaliśmy się na uroczystą mszę świętą do Kościoła Świętego Franciszka Ksawerego.
    Po mszy świętej wszyscy udali się na oficjalną część obchodów do Krasnostawskiego Domu Kultury gdzie Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Anna Worotyńska przywitała wszystkich zgromadzonych. Po okolicznościowych wystąpieniach gości grupa artystyczna działająca w placówce ŚDS zaprezentowała spektakl teatralny poświęcony męczeńskiej śmierci naszego Patrona.
    Zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie „Konkursu o życiu Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego” dla uczestników ŚDS, który odbył się w dniu 30 maja 2019 r. czytaj więcej

4 czerwca wizyta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie.

    Jako uzupełnienie zajęć edukacyjnych i warsztatowych w pracowni modelarsko technicznej z zakresu BHP oraz obróbki mechanicznej drewna i metalu, odbyła się wizyta uczestników ŚDS w pomieszczeniach warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie. Naszą grupę oprowadzał i omawiał temat Dyrektor ZSP Nr 1 w Krasnymstawie Pan Wojciech Maślona.
    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od „Pracowni elektrycznej i elektronicznej”, w której uczniowie są zapoznawani z podzespołami silnika oraz systemami zintegrowanymi pojazdów, zestawami elementów oraz układów elektrycznych i elektronicznych. Następnie grupa odwiedziła „Pracownię samochodową”, w której nabyte umiejętności są wykorzystywane w praktyce. Była to sala w której realizowany jest projekt unijny „Nowy Star”. Uczniowie podwyższają wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej odbudowując zabytkowy samochód strażacki Star 25. W czasie zajęć wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt pozyskany z projektu. Z sali mechaniki samochodowej przenieśliśmy się do „Pracowni mechanicznej”, pomieszczenia z obrabiarkami do metalu. W hali znajdują się zabytkowe już strugarki, frezarki i tokarki kontrastując z nowoczesnymi obrabiarkami tego typu. czytaj więcej

30 maja konkurs o życiu Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego.                                                                                               

    Konkurs zorganizowany został przez psychologa i pedagoga, w ramach obchodów Dnia Patrona a także przy okazji zbliżającej się 20 letniej rocznicy wyniesienia na ołtarze Błogosławionego w grupie 108 męczennikami z okresu II wojny światowej. W konkursie wzięło udział 18 podopiecznych ŚDS, którzy przygotowywali się do niego systematycznie w ciągu roku podczas zajęć edukacyjnych psychologa i pedagoga. Konkurs został przeprowadzony w formie pisemnego testu i zawierał 24 pytania dotyczące życia, działalności duszpasterskiej, męczeńskiej śmierci a także podejmowanych przez placówkę dotychczasowych działań związanych z upamiętnieniem Bł. Ks. Z. Pisarskiego. czytaj więcej

29 maja XII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.

    XII spartakiada zorganizowana została przez Środowiskowy Dom Samopomocy im. Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego w Krasnymstawie przy współpracy z Krasnostawskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego i Pomocy Społecznej. Imprezę zorganizowano przy pomocy środków finansowych Miasta Krasnystaw oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
    To już kolejna edycja imprezy rekreacyjno- sportowej która w tym roku zgromadziła około 150 osób, uczestników z 16 ośrodków wsparcia z województwa lubelskiego min. Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Powiatowe Ośrodki Wsparcia oraz Domy Pomocy Społecznej. Celem Spartakiady jest przede wszystkim integracja środowisk osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi a także propagowanie aktywności ruchowej w tej grupie. Poprzez systematyczne przygotowania i udział w corocznych rozgrywkach sportowych uczestnicy mogą rozwijać swoją sprawność ruchową, doskonalić umiejętności społeczne oraz aktywnie spędzać czas. czytaj więcej

27 maja spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki i Ojca.

    Po oficjalnym powitaniu wszystkich przez Panią Kierownik Annę Worotyńską rozpoczął się występ grupy artystycznej działającej w placówce. Podopieczni przedstawili montaż literacko – muzyczny nawiązujący do wartości macierzyństwa i ojcostwa w życiu każdego człowieka. Zaprezentowali wiązankę wierszy i piosenek ukazujących wielkość i bezinteresowność miłości matki i ojca oraz zwrócili uwagę na potrzebę ciągłej pamięci o nich. Prezentacja uczestników była formą podziękowania rodzicom za trud i poświęcenie włożone w wychowanie i opiekę nad swoimi dziećmi oraz za ich odpowiedzialność za kształt miłości budowanej w rodzinie. czytaj więcej

22 maja XX Pielgrzymka Środowisk Pomocy Społecznej Województwa Lubelskiego.                                                                                               

    W wyjeździe na pielgrzymkę do Sanktuarium Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym uczestniczyło 11 podopiecznych ŚDS wraz z opiekunami. Pierwszym punktem pielgrzymki było wysłuchanie historii Sanktuarium ściśle wiążącej się z objawieniem Świętego Stanisława, które miało miejsce w 1648r. Według wierzeń i podań miejscowej ludności, Biskup objawiając się Jankowi z domu Socha, naznaczył sosnę, obok której wytrysnęła woda dając początek uzdrawiającemu źródełku, które po dziś dzień darzy pielgrzymów swą świętą wodą. Po odczytaniu historii Sanktuarium rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księży kapelanów, w której uczestniczyli zarówno podopieczni, jak i pracownicy przybyłych placówek Pomocy Społecznej. czytaj więcej

10 maja Poszukiwanie pierwszych oznak wiosny.

    Główną atrakcją był spacer ścieżką przyrodniczą w „Rezerwacie Przyrody Wodny Dół”, podczas którego podopieczni pod okiem instruktorów poszukując wszelkich oznak wiosny, podziwiali wąwozy znajdujące się na szlaku i analizowali rozmieszczone tablice edukacyjne. Przed wyprawą w miejscu do tego przygotowanym przez nadleśnictwo uczestnicy rozpalili ognisko i upiekli przygotowane kiełbaski. W tym roku po raz pierwszy brali udział w wycieczce nowi podopieczni i pracownicy, którzy poznawali nowe miejsca w okolicy naszego miasta. Na wyprawie była również okazja do poznania zasad fotografii plenerowej. czytaj więcej

5 - 6 maja pielgrzymka do Gidel i Częstochowy.

    Pierwszym miejscem pielgrzymkowej trasy było Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Uczestnicy poznali historię Cudownej Figurki Matki Bożej oraz wzięli udział w dorocznych Uroczystościach Odpustowych połączonych z tradycyjnym obrzędem Kąpiólki. W uroczystej Mszy Świętej odpustowej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego uczestniczyły setki wiernych. Poprzedziło ją nabożeństwo różańcowe oraz procesja z Cudowną Figurką z kaplicy na kalwarię. Kolejnym etapem pielgrzymki był przyjazd na Jasną Górę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Uczestnicy mogli w ciszy i skupieniu pomodlić się przed Cudownym Obrazem oraz oddać Matce Bożej wszystkie sprawy, z którymi przybyli. Drugiego dnia pielgrzymki, po śniadaniu, uczestnicy udali się na spotkanie z siostrą przewodniczką, która bardzo ciekawie przedstawiła historię Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz opowiedziała o wielu ważnych, historycznych wydarzeniach, które na przestrzeni stuleci miały miejsce na Jasnej Górze. Grupa zwiedziła: Bazylikę Jasnogórską, Skarbiec, Bastion Świętego Rocha oraz Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry. czytaj więcej

26 kwietnia Nagroda Specjalna dla Mirka Kozła.

    Nagroda była przyznawana w 20 edycji konkursu plastyczno –literackiego Miasto Kultury 2019 „Przyjaźń”-450. rocznica zawarcia unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską ogłoszonego przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” i zrealizowanego dzięki wsparciu Miasta Lublin. Komisja postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną Panu Mirosławowi Kozłowi, praca powstała pod kierunkiem Starszego Terapeuty Magdaleny Wróbel. Komisja dokonując oceny prac, dokonała nie tylko oceny wartości artystycznej prac plastycznych i utworów literackich, lecz także zwróciła uwagę na przesłanie, jakie niosła tematyka konkursu. Wiele prac (dwudziestej) edycji świadczy o dużej wrażliwości uczestników konkursu, nie tylko na otaczającą autorów rzeczywistość, ale również na słowo, historię i tradycję, dlatego też zasługują na wyróżnienie. czytaj więcej

24 kwietnia Spotkanie Wielkanocne.

    Spotkanie rozpoczęła Pani Kierownik ŚDS Anna Worotyńska witając wszystkich zgromadzonych, następnie Ksiądz Prałat Kapica poświęcił przygotowane pokarmy. Wystąpienia zakończył Z-ca Burmistrza Krasnegostawu Pan Wojciech Kaczmarczyk składając wszystkim zgromadzonym życzenia. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dodatkową atrakcją było wystąpienie podopiecznej Pani Lucyny Kurek która na tą okoliczność przygotowała piękny wiersz swojego autorstwa.

15 kwietnia Pokaz ratownictwa medycznego.

    Pokaz dla uczestników ŚDS przeprowadził Ratownik Medyczny ze Stacji ratownictwa Medycznego w Chełmie. Ratownik Medyczny uczył jak prawidłowo wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego. Przypomniał numery alarmowe, wyjaśnił procedurę przyjęcia zgłoszenia jak i ewentualne pytania na które trzeba odpowiedzieć zgłaszając zdarzenie. Kolejnym punktem pokazu była demonstracja resuscytacji krążeniowo - oddechowej osoby dorosłej i dziecka na „fantomie”. Ratownik omówił też postępowanie w przypadku nagłego zdarzenia oraz zademonstrował ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej zwaną również pozycją boczną bezpieczną. Pozycja ta jest jedną z pozycji bezpiecznych, umożliwiająca bezpieczne bez przyrządowe utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych. czytaj więcej

9 - 12 kwietnia „Warsztaty wielkanocnych tradycji”.

    Warsztaty przebiegały dwuetapowo. Pierwszy z etapów obejmował wykład na temat zwyczajów wielkanocnych wywodzących się z tradycji ludowej w Polsce, przeprowadzony przez etnografa Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie pana Mateusza Sorokę.
    Kolejnym etapem były warsztaty plastyczne pt „Barwne zwyczaje Świąt Wielkanocnych” przeprowadzone w naszej placówce. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy dzieląc się opowieściami o zwyczajach i tradycjach w ich rodzinnych domach. Podczas warsztatów powstały również pisanki i kartki świąteczne wykonane współczesnymi technikami min. techniką scrabookingu które posłużyły do dekoracji naszej placówki. czytaj więcej

28 marca „W magicznym świecie Ebru”.

    W tym dniu Starszy Terapeuta Pani Magdalena Wróbel przeprowadziła warsztaty plastyczne zapoznając podopiecznych ze sztuką Ebru dawną, liczącą kilkaset lat, metodą tradycyjnego malarstwa na wodzie. Po zapoznaniu się z historią i podstawami techniki z ogromną ciekawością zabraliśmy się do pracy. Pierwsze efekty były nieśmiałe jednak przy każdej kolejnej próbie uczestnicy nabierali pewności siebie. Niebagatelne znaczenie miała tu oczywiście wyobraźnia twórcy, bo to ona podsuwa pomysły i sposoby odzwierciedlenia zrodzonych w myślach motywów na papierze, na który z powierzchni wody delikatnie się je przenosi.
    Ebru ma wspaniałe działanie terapeutyczne. Sztuka ta jest powiązana z koncentracją i natchnieniem, każdy nawet o ograniczonym zakresie ruchu miał możliwość stworzenia wspaniałej, niepowtarzalnej pracy. czytaj więcej

25 marca „Nie taki STRASZNY DWÓR”.

    W dniu 25 marca 2019 r. nasi podopieczni wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Teatru Muzycznego w Lublinie na operę pt; „Nie taki Straszny Dwór” na podstawie opery Stanisława Moniuszki o tytule „Straszny Dwór”.
    Na wyjeździe mającym na celu edukację muzyczną podopieczni mieli okazję poznać arcydzieło gatunku jakim jest Opera. Spektakl był specjalnie przygotowany dla dzieci i młodzieży, mający za zadanie wprowadzać w piękny świat muzyki i elegancki świat Teatru operowego. Mieliśmy przyjemność oglądać operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej przez Panią Mariolę Zagojską, przy asyście Pana Pawła Świętoreckiego i kierownictwie muzycznym Pani Agnieszki Szulc-Brzyskiej. Spektakl prezentował najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją przybliżającą treść narodowego dzieła. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, profesjonalny śpiew operowy i tańce narodowe zapewniły nowe wrażenia i przybliżyły uczestnikom piękno opery.

14 marcz wystawa „Kapeluszowy miszmasz”.

    Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie przedstawia niezwykłą wystawę „Kapeluszowy miszmasz”. Prezentuje ona 203 różnorodne i oryginalne nakrycia głowy z wielu krajów i wszystkich kontynentów. Właścicielem kolekcji jest Jerzy Krzos, absolwent I LO w Krasnymstawie. Ekspozycję wzbogacił krasnostawianin gen. bryg. pilot dr inż. Ryszard Hać, przekazując swój kombinezon lotniczy do samolotu odrzutowego, wysokościowy ubiór kompensacyjny i hełmy lotnicze. czytaj więcej

13 marca „Dzień Kobiet”.

    Tego dnia odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W trakcie programu uczestnicy złożyli życzenia, kwiaty i podziękowania Paniom za codzienny trud. Po programie uczestnicy spotkania przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku składali indywidualnie życzenia, rozmawiali o niespodziankach jakie przygotowali dla kobiet w swoich rodzinach i planach na najbliższe tygodnie. czytaj więcej

25 - 28 lutego Turniej gier świetlicowych.

     Turniej został rozegraney w ramach treningu organizacji czasu wolnego. W zawodach wzięło udział 26 uczestników. Turniej rozegrano w kategorii kobiet i mężczyzn. Po rozegraniu ponad 70-u emocjonujących meczów wyłoniono zwycięzców. Turniej gry w piłkarzyki wygrał Sebastian Piwowarski. Najlepszą zawodniczką turnieju gier w piłkarzyki została Monika Surmańska. Wśród zawodników grających w warcaby, najlepszy okazał się Jerzy Kamiński, a wśród kobiet dominowała Krystyna Zalewa. Triumfatorem gier w tenisa stołowego został Paweł Bałabaj. czytaj więcej

28 luty Otwarcie pracowni modelarsko - technicznej

    Pracownia „Modelarsko – Techniczna”, oferuje nową formę zajęć dla uczestników ŚDS. Imprezę rozpoczął prowadzący nową pracownię Starszy Terapeuta Radosław Kot przedstawiając historię tego projektu. Przedstawiona została również forma oferowanych zajęć, tematy i umiejętności które będzie można dzięki nim rozwijać. Otwarcie pracowni zbiegło się z tradycją „Tłustego czwartku”, co dodatkowo umiliło spotkanie. Po omówieniu zasad funkcjonowania pracowni i konsumpcji świeżych pączków, uczestnicy udali się do nowego pomieszczenia. Po przecięciu wstęgi dziesięć chętnych osób wzięło udział w konkursach przygotowanych na tę okazję. Tematami były; obraz tworzony techniką wyklejania, instalacja z drutu i drewna oraz makieta wykonana z sklejanych pudełek i kolorowego papieru. czytaj więcej

25 luty Walentynki.

    Spotkanie integracyjne z okazji Walentynek przeznaczone było dla uczestników ŚDS oraz zaproszonych gości – rodziców. Impreza rozpoczęła się powitaniem wszystkich przez Panią Kierownik Annę Worotyńską, po czym odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczestników ŚDS. Atrakcją spotkania była prezentacja przygotowanego w ramach zajęć muzykoterapii skeczu kabaretowego pt. „Randka w ciemno”. Na szczególną uwagę zasługiwały; wysoki poziom umiejętności aktorskich podopiecznych, ich zaangażowanie podczas prezentacji poszczególnych scen kabaretu oraz wyjątkowe i barwne kreacje. Poza prezentacją skeczu kabaretowego odbył się także występ wokalny uczestniczki Sylwii Nowosad – Bałabaj, która wykonała znane przeboje o miłości. Podopieczna, po raz kolejny podzieliła się swoim talentem oraz zaprezentowała bardzo wysoki poziom umiejętności artystycznych i ciekawą choreografię. Podczas występu muzycznego aktywnie zaangażował się także Dariusz Tkaczyk, który akompaniował na shakerze. czytaj więcej

21 luty Bal karnawałowy.

    W dniu 21 lutego 2019 roku odbyła się zabawa karnawałowa dla naszych uczestników oraz zaproszonych gości z DDPS w Krasnymstawie. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez Pania Kierownik Annę Worotyńską. Następnie uczestnicy Balu wzięli udział w pokazie mody karnawałowej inspirowanym wiosennymi kwiatami, które zostały przygotowane w ramach pracowni plastycznej. Następnie uczestnicy wzięli udział w zabawie tanecznej podczas której mogli częstować się przygotowanymi przystawkami, ciastkami oraz ciepłą herbatą i kawą. czytaj więcej

30 stycznia Pielgrzymka społeczności ŚDS do Gdeszyna.

     W 76 rocznicę męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Z. Pisarskiego - Patrona naszego Domu. Podczas pielgrzymki odwiedziliśmy miejsca dla nas szczególnie ważne ponieważ ściśle związane z Osobą Naszego Patrona. Obchody tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy od miejsca męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Z. Pisarskiego, gdzie pod przewodnictwem Pani Kierownik Anny Worotyńskiej odmówiliśmy modlitwę oraz po raz kolejny przybliżyliśmy sobie wydarzenia tamtego zimowego dnia sprzed 76 lat. Kolejnym punktem pielgrzymki było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz wspólna modlitwa przy grobie Błogosławionego. Ostatnim punktem pielgrzymki był udział we Mszy Św. w kościele P. W. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie. Tam też nasza podopieczna Honorata Żdżyłowska ponownie odczytała deklarację „dobrych uczynków”. czytaj więcej

24 stycznia Spotkanie integracyjne pt. „Wspólne Kolędowanie”.           

    Po powitaniu wszystkich przez p. kierownik Annę Worotyńską, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania krótkiego opowiadania mającego na celu przybliżenie tajemnicy Bożego Narodzenia oraz wprowadzenie w klimat świątecznej atmosfery. W prowadzenie spotkania czynnie włączyły się dwie uczestniczki ŚDS: Sylwia Nowosad – Bałabaj i Honorata Żdżyłowska. Jako pierwsza swoje umiejętności na scenie zaprezentowała uczestniczka Sylwia Nowosad – Bałabaj wykonując pastorałkę pt. „Litania”. Występ podopiecznej bardzo spodobał się publiczności. Kolejnym punktem programu było zapoznanie wszystkich z historią powstania kolęd w Polsce i na świecie. Podopieczni mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych informacji prezentowanych przez Honoratę Żdżyłowską. Miłym akcentem spotkania był też spontaniczy wystep grupy podopiecznych, którzy wspólnie wykonali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. czytaj więcej

2019

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie