Czwartek, Październik 31, 2019, 11:46

    W dniu 24 października 2019 r. odbyła się wycieczka podczas której nasi podopieczni odwiedzili; Zamek w Krupem, Wieżę Ariańską w Krynicy oraz Pałac Ossolińskich.

 

    Ruiny zamku w Krupem od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców gminy Krasnystaw i okolic. Znajdują się zaledwie 10 km na północ od Krasnegostawu i 20 km na południowy zachód od Chełma. Już z głównej drogi widać ukryty za drzewami, doświadczony przez czas obiekt. Wielokrotne przebudowy, pożary i dewastacje zabytkowych murów to tylko nieliczne procedery, które doprowadziły zamek do obecnego stanu. Przy ruinach znajduje się jezioro i gęsta roślinność. Do czasów obecnych ostały się ściany zamku właściwego, fragmenty północnej bastei, a także ślady fos i rozległe podzamcze.

 

 

       Kolejnym punktem naszej wycieczki było Grobowisko ariańskie w Krynicy. Jeden z nielicznych w Polsce  grobów piramidalnych, najprawdopodobniej jeden z najstarszych znajdujących się niedaleko miejscowości Krynica, w powiecie krasnostawskim. Zbudowany najprawdopodobniej w I połowie XVII w. Przez podkomorzego   chełmskiego, arianina Pawła Orzechowskiego. Ze względu na fakt że Orzechowski był arianinem, nie mógł zostać pochowany  na cmentarzu katolickim, z tego powodu zdecydował się na zbudowanie   sobie grobowca o oryginalnej formie. Murowana budowla na planie kwadratu o boku 7,35 m, zwieńczona piramidą ok. 15 m.

    Następnie odwiedziliśmy zespół pałacowo -parkowy w Rejowcu. Pałac klasyczny, wybudowany w II ćw. XIX w., najprawdopodobniej rozbudowany w partii skrzydeł bocznych na przełomie XIX-XX w. Pełnił rolę rezydencji możnych rodów szlacheckich i arystokratycznych. W bezpośrednim otoczeniu pałacu znajduje się XIX w. park angielski, przekształcony w XX w. W skład zespołu wchodzą obecnie: pałac, oficyna pałacowa, oraz czworak. Zespół pałacowy zaliczany jest do III grupy zabytków architektury.

 

 

W pałacu przywitał nas, oprowadził i opowiedział historię tego pięknego miejsca burmistrz Rejowca Tadeusz Górski.

 

 

    Celem wycieczki było wzbogacanie wiedzy ogólnej i wiedzy o regionie, integracja, rozwój zainteresowań oraz efektywne spędzanie czasu wolnego.

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie