Wtorek, Październik 3, 2023, 09:49

    W dniach 25-27.09.2023 r. grupa podopiecznych ŚDS uczestniczyła w wycieczce w Bieszczady.

    Wycieczka rozpoczęła się od przejazdu kolejką gondolową nad Soliną. Przejazd kolejką pozwolił uczestnikom spojrzeć na Jezioro Solińskie z zupełnie nowej perspektywy. Pobyt na górze Jawor gdzie mieści się górna stacja kolejki był okazją do relaksu i podziwiania pięknych widoków.

 

 

    Ukoronowaniem tego był wjazd na taras widokowy 55 m. wieży skąd można podziwiać widok na Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, Góry Słonne oraz bieszczadzkie połoniny.

 

 

    Kolejnego dnia uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno bieszczadzkich dolin dzięki przejazdowi wąskotorową bieszczadzką kolejką leśną na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Przejazd otwartymi wagonikami przy pięknej pogodzie pozwolił w pełni podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody i poczuć górski klimat.

 

 

    Kolejną atrakcją było zwiedzanie miejscowości Cisna gdzie przewodnik zapoznał nas z historią tego miejsca jak również przybliżył nam historię całych Bieszczad, co było wstępem do dalszego zwiedzania tego regionu trasą wielkiej pętli bieszczadzkiej.

 

 

    Trasa bieszczadzka prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy oraz cztery parki krajobrazowe, dzięki czemu można poznać najpiękniejszą część Bieszczad. Podczas całej podróży uczestnicy podziwiali przepiękne widoki na najpiękniejsze połoniny bieszczadzkie: Wetlińską, Caryńską, Tarnicę, Szeroki Wierch. Ogromne wrażenie zrobiły widoki jakie rozpościerają się z punktu widokowego na Przełęczy Wyżna skąd widać szeroką panoramę Bieszczad. Grupa miała także okazję przejść pieszo odcinek szlaku turystycznego od przełęczy Wyżniańskiej do bacówki pod Małą Rawką co pozwoliło jeszcze bardziej poczuć urok tego miejsca.

 

 

    Dzięki barwnym opowieściom towarzyszącego nam przewodnika uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek o tych górach. Niewątpliwe wrażenie zrobiły opowieści o dziko żyjących tu zwierzętach ale także o codziennym życiu mieszkańców tego regionu.

 

 

    Odwiedziliśmy także Cerkiew Greckokatolicką pw Św. Michała Archanioła w Smolniku wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Skromna, cicha i niewielka świątynia w stylu bojkowskim „głośno” przypomina o dawnych czasach i bolesnej historii tego regionu. Stare majestatyczne lipy okalające świątynie i nieliczne już nagrobki są świadkami dawnych wydarzeń. Pobyt w tym niezwykłym miejscu pozwala zatrzymać się i bardziej zrozumieć historię Bieszczad.

 

 

    Ostatniego dnia wycieczki odwiedziliśmy Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie. Zapoznaliśmy się z historią i architekturą tego miejsca a także dzięki barwnym opowieściom przewodnika poznaliśmy wiele ciekawostek z życia jego mieszkańców.

 

 

    Odwiedziliśmy także lochy zamku oraz mogliśmy podziwiać widok na okolicę z baszty zamkowej.

 

 

    Ukoronowaniem był spacer po otaczającym zamek parku z pięknym stawem i bogactwem roślin, w tym również egzotycznych oraz chronionych co jest dodatkowym atutem krasiczyńskiego parku.

 

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie