Dnia tego w naszym ośrodku odbyło się spotkanie integracyjne, którego tematem była tradycja Tłustego Czwartku.
Wydarzenie miało na celu nie tylko wspólne spędzenie czasu, ale także poznanie historii i zwyczajów związanych z tym wyjątkowym dniem. Na początku uczestnicy obejrzeli krótki film edukacyjny, który przybliżył tradycję Tłustego Czwartku – jego pochodzenie, znaczenie oraz regionalne zwyczaje związane z tym dniem. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć, skąd wzięła się ta słodka tradycja i jakie ma znaczenie w kulturze polskiej.
Kolejnym punktem programu była degustacja pączków. Każdy mógł spróbować różnych wariantów tych wypieków – zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. W miłej atmosferze prowadziliśmy rozmowy o naszych ulubionych smakach oraz wymienialiśmy się przepisami na domowe wypieki.
czytaj więcej.
20 lutego wycieczka do PIGCASSO.
PIGCASSO – kreatywnego studio malowania farbami w Lublinie.
Studio to miejsce, gdzie mogliśmy przeżyć niezapomniane doświadczenia artystyczne i wyrazić swoją kreatywność. To idealna rozrywka dla wszystkich – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Swobodne malowanie, chlapanie pozwoliło świetnie odreagować napięcia i wyrazić tłumione emocje.
Po artystycznych zmaganiach udaliśmy się na posiłek do pizzerii Pizzalover. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Ogrodzie Botanicznym, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowite iluminacje świetlne. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń. czytaj więcej.
14 lutego spotkanie integracyjne z okazji „Walentynek”.
Pani Kierownik Anna Worotyńska powitała wszystkich zebranych oraz złożył życzenia.
Następnie nasza podopieczna Honorata Zdżyłowska przybliżyła nam genezę święta a Sylwia Nowosad Bałabaj złożyła życzenia w imieniu Rady Domu.
Po części oficjalnej odbyły się zabawy i wróżby walentynkowe, które wprowadziły nas w radosny nastrój. Na koniec spotkania odbył się koncert piosenek o tematyce miłosnej w wykonaniu Sylwii Nowosad Bałabaj, Marcina Sławackiego przy akompaniamencie akordeonowym Mariusza Zająca.
Utwory zostały przygotowane na zajęciach muzycznych. czytaj więcej
31 stycznia wycieczka do Chełma.
W trakcie wycieczki zwiedziliśmy Chełmskie Podziemia Kredowe gdzie przewodnik przybliżył nam historię unikatowych na skalę światową labiryntów, podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach. Wydobycie kredy do celów gospodarczych miało miejsce już w średniowieczu. W latach 70. XX w.
Po przystosowaniu wybranych fragmentów korytarzy do potrzeb turystycznych udostępniono do zwiedzania trasę, która stanowi obecnie największą atrakcję miasta i regionu przyciągając licznych turystów z kraju i zagranicy. czytaj więcej.
30 stycznia Wyjazd do Gdeszyna.
Z okazji rocznicy śmierci Patrona naszego Domu Bł. Ks. Z. Pisarskiego odbyła się pielgrzymka do Gdeszyna, miejsca ostatniej posługi kapłańskiej i męczeńskiej śmierci księdza.
Obchody tego szczególnego dnia rozpoczęliśmy spotkaniem z proboszczem parafii Ks. Bogdanem Nowickim, wręczeniem skromnego upominku w postaci portretu naszego patrona a następnie wraz z przedstawicielami różnych środowisk, organizacji i stowarzyszeń uczestniczyliśmy w mszy św. w intencji Bł. Ks. Z. Pisarskiego.
Po mszy udaliśmy się w miejsce męczeńskiej śmierci błogosławionego i po raz kolejny przybliżyliśmy sobie wydarzenia tamtego zimowego dnia. Interesująco i przejmująco opowiedział o nich Ks. Ryszard Ostasz proboszcz parafii w Tuczępach.
Obecność w tym miejscu, wspólna modlitwa była dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem. Cieszymy się, że tworzymy społeczność, którą ma za patrona tak wyjątkowa postać. czytaj więcej.