Piątek, Wrzesień 29, 2017, 14:08

W dniach 26 - 27 września 2017 r. odbyła się wycieczka do Miasta Łodzi dla naszych uczestników.

Wycieczka jest elementem trwającego cyklu spotkań ze sztuką.
Program pierwszego dnia wycieczki obejmował zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa okazałego kompleksu klasycystycznych budynków, będących jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej, największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum, poświęconym włókiennictwu i wszelkim jego aspektom.

 


Kolejnym punktem na naszym szlaku było najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Planetarium EC1. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K. My także mieliśmy możliwość podziwiać seans ukazujący nam tajemnice kosmosu.
Kolejny dzień obejmował zwiedzanie Muzeum Kinematografii jedynego miejsca w Polsce, chroniącego zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Siedzibą Muzeum Kinematografii w Łodzi jest dziewiętnastowieczny pałac Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, z racji zdobytej przez niego fortuny nazywanego „królem bawełny”. Pałac Scheiblera, czyli od 1986 roku siedziba Muzeum Kinematografii, jest jednym z najczęściej filmowanych obiektów w Łodzi. Powstało tu blisko 30 filmów fabularnych, seriali i spektakli teatralnych min. znakomity film Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”. Goście muzeum, oprócz wystaw filmowych, mają możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz pałacu. W kolekcji muzeum znajdują się bogate archiwa twórców polskiej sztuki filmowej, muzeum posiada także własną filmotekę, którą tworzy blisko 1.500 tytułów. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na ulicę Piotrkowską, ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.
Wiele wrażeń, ciekawe historie miejsc które odwiedziliśmy, sprawiły że z wycieczki wracaliśmy z poczuciem ze tyle jeszcze do odkrycia na naszej artystycznej mapie.

Celem wycieczki była szeroko pojęta edukacja artystyczna, jak również motywowanie uczestników do aktywnego spędzania czasu wolnego i rozbudzania nowych pasji.

Link do galerii

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie