Czwartek, Lipiec 25, 2019, 14:04

W dniach 15-18 lipca 2019 r. odbył się XI plener malarski osób niepełnosprawnych pt: „Odnaleźć siebie w życiu i sztuce”.

    Dzięki dofinansowaniu przez Miasto Krasnystaw a także współpracy z Krasnostawskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego i Pomocy Społecznej podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy mogli wziąć udział w 4 -dniowym wyjeździe do Puszczy Białowieskiej.

    Białowieża to  miejsce funkcjonujące na styku kultur i religii, położone tuż przy granicy z Białorusią, ciekawe ze względu na walory przyrodnicze i  bogatą historię.

 

 

    Program pleneru obejmował  codzienną pracę artystyczną – obserwację i malowanie piękna otaczającej przyrody za pomocą wybranych technik plastycznych oraz zajęcia rekreacyjne.

Po raz kolejny stworzyliśmy naszym uczestnikom możliwość obcowania z przyrodą oraz jej malowania z natury.

 

 

    Będąc na Podlasiu nie mogliśmy nie zawitać  na Świętą Górę Grabarkę, by poznać to cudowne miejsce kultu prawosławnych.  Od setek lat odwiedzaną przez ludzi niosących prośby i modlitwy o pomoc. Zostawiają tam krzy­że, przychodzą aby znaleźć ukojenie i pociechę,  my również mogliśmy w ciszy i skupieniu zostawić  tu swoje  intencje.

    Pierwsze kroki po przyjeździe do Białowieży skierowaliśmy do pięknie usytuowanego hotelu skąd rozpościerał się  widok na park pałacowy. Znajdujący się w centrum Białowieży park utrzymany w stylu ogrodu angielskiego, założony został pod koniec XIX wieku, wokół myśliwskiej rezydencji rosyjskich carów. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w podróż do pobliskiej Hajnówki w której odwiedziliśmy baśniowy dom Baby Jagi, na miejscu czekało na nas wiele zabawnych  atrakcji dla dużych i małych.

    Kolejny dzień przywitał nas dobrą pogodą, razem z przewodnikiem odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o żyjących tu gatunkach roślin i zwierząt . Podczas pobytu w Białowieży nie mogliśmy  pominąć rezerwatu żubrów do którego dotarliśmy  piękną ścieżką krajobrazową wiodącą przez puszczę, zwaną „Żebra Żubra”

     Ale prawdziwą atrakcja dopiero miała nadejść, w drodze powrotnej dostrzegliśmy prawdziwego króla puszczy, żubra który dumnie przechadzał się po pobliskiej łące i nie był                    z pewnością mieszkańcem rezerwatu. W malowniczych okolicznościach przyrody postanowiliśmy uwiecznić nasze wrażenia na papierze, w miłej atmosferze powstały ciekawe prace jednak pogoda postanowiła nieco pokrzyżować nasze twórcze działania .

    Kolejny dzień dostarczył nam również dużej dawki estetycznych wrażeń, zwiedziliśmy Pałac Branickich w Białymstoku  jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określanej mianem „Wersalu Północy”. Na uwagę zasługują także piękne ogrody odtworzone przez architektów z cała starannością . W związku z tym iż w pałacu od dawna swoją siedzibę ma Akademia Medyczna mogliśmy także zwiedzić mieszczące się tam Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

    Kolejnym punktem na mapie naszej wyprawy było Muzeum Ikon w Supraślu, które zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Opatów, wchodzącego w skład zabudowań monasteru Supraskiego.   Wizyta w muzeum wywarła na nas ogromne wrażenie ze względu na piękną aranżację  pomieszczeń i wspaniały klimat, dzięki odpowiedniemu oświetleniu i dźwiękom pieśni, które rozbrzmiewały w trakcie zwiedzania.  Wszystko to nadało  niezwykły charakter całości, pozwoliło  poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu.

    Dzięki ładnej pogodzie  popołudniowe zajęcia z psychologiem  odbyły się na świeżym powietrzu co  pozwoliło na  odpoczynek  i relaksację podopiecznych po dniu pełnym wrażeń.

    Kolejny dzień to poranna praca nad wykończeniem prac, zakup pamiątek i pożegnalny spacer po Białowieży.

    Wszystko co dobre szybko się kończy ale w naszej pamięci pozostaną miłe wspomnienia, bo Białowieża to nie tylko puszcza , to miejscowość pełna magicznych miejsc, smaków i zapachów regionalnej kuchni którą i my mogliśmy kosztować. Miejsce gdzie każdy może złapać głęboki oddech i zatopić się w historii wspominając czasy carskiej świetności. Miejsce wspaniałe dla artystów, gdzie piękno przyrody, wielokulturowość tworzy niepowtarzalny klimat.

    My już kończymy naszą podróż a efekty naszej pracy twórczej będzie można  zobaczyć 28 lipca na otwarciu wystawy poplenerowej w budynku ŚDS.

 

 

    Głównym celem pleneru było rozbudzanie twórczych zainteresowań, motywowanie podopiecznych do aktywnego spędzania czasu wolnego, możliwość zaistnienia w środowisku lokalnym poprzez pracę twórczą, integracja oraz zaspokojenie potrzeby akceptacji w grupie.

Link do galerii


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie