środa, Lipiec 24, 2019, 15:00

    Przed nami kolejne wyzwanie! Udało nam się zakwalifikować na Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne pod hasłem „Niech dzieło mówi samo za siebie” organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. Warsztaty odbędą się w terminie 11 - 13 września 2019 r. w miejscowości  Łazy nad morzem.

 

    Mimo, że  w naszej pamięci nadal pozostają niezatarte wspomnienia poprzednich edycji, czas na kolejne działania. To już po raz XVII Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (PSONI) Koło w Koszalinie organizuje Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne. W dniach 11-13 września 2019 r. w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Łazy spotkają się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uznani twórcy profesjonalni, których inspiruje oryginalna twórczość osób z niepełnosprawnościami, opiekunowie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz członkowie stowarzyszeń z całej Polski.  Wszystkich łączy potrzeba twórczego działania, spontanicznego spotkania z drugim człowiekiem w procesie tworzenia. Atmosfera Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych sprzyja tworzeniu się integracyjnej nici przyjaźni łączącej przedstawicieli zaproszonych placówek, artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności, a także osoby zaangażowane w organizację tego wydarzenia… Piękno nadmorskiego otoczenia daje możliwość oddania się refleksjom inspirowanym przez tegoroczne hasło warsztatów: „Niech dzieło mówi samo za siebie.”

    Historia organizacji Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych sięga 2001r., kiedy to odbył się pierwszy plener artystyczny zrealizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie w ramach Ogólnopolskich Integracyjnych Plenerów Artystycznych.  Trwał on 1 dzień i uczestniczyło w nim 100 osób z Koszalina i okolic. Ogromne zainteresowanie rosnące z roku na rok, bardzo pozytywny oddźwięk ze strony środowisk profesjonalnych artystów, lokalnych mediów, władz samorządowych, a przede wszystkim osób z niepełnosprawnością intelektualną sprawiło, że wydarzenie to urosło do rangi ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego. W poprzednim roku gościło u nas ok.440 reprezentantów placówek z 14 województw naszego kraju. Wydarzenie to odgrywa niezwykle ważną rolę w rehabilitacji społecznej i wszechstronnym rozwoju osób z niepełnosprawnościami.

    Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest kluczowym elementem nie tylko w procesie ich rehabilitacji, a także integracji ze społeczeństwem. Wszelkie działania twórcze motywują do dalszego działania, podnoszą poczucie godności i przynależności społecznej, niejednokrotnie dynamizują dalszy rozwój. Zetknięcie z innym artystą daje osobom z niepełnosprawnością okazję do pogłębiania swojej wiedzy na temat szeroko pojętej sztuki, poszerzenia swojego warsztatu artystycznego i co najważniejsze, możliwość nieskrępowanej ekspresji w wyrażaniu siebie, przez co jest nieocenionym narzędziem terapeutycznym. Wymiana doświadczeń przebiega dwukierunkowo. Z wypowiedzi przybywających do Łaz artystów profesjonalnych wynika, że twórczość oraz niezwykła spontaniczność osób z niepełnosprawnościami ma charakter niezwykle inspirujący. Integracyjny aspekt Pleneru daje zatem korzyści dla wszystkich artystów, których łączy szczególna wrażliwość w postrzeganiu otaczającego świata. Jednocześnie wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną mają ograniczone możliwości samodzielnego działania, a coroczne wydarzenie, jakim są Warsztaty Artystyczne, nie tyko wspierają ich rozwój samodzielności, ale także umożliwiają twórcze wyrażanie siebie, swoich emocji i przeżyć . Wszystko to umożliwia im sztuka. Organizatorzy proponują uczestnikom udział w różnorodnych warsztatach artystycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych pasjonatów z różnych dziedzin, instruktorów służących doświadczeniem i pomocą. W tym roku zapraszamy do udziału w następujących warsztatach:

  • Warsztaty malarskie techniką olejną
  • Warsztaty biżuterii z żywicy epoksydowej
  • Warsztaty „Drugie życie ramki”
  • Warsztaty tworzenia biżuterii z guzików
  • Warsztaty rękodzielnicze
  • Warsztaty wikliniarskie
  • Warsztaty decoupage na tkaninie
  • Warsztaty flower box
  • Warsztaty taneczne
  • Warsztaty fotograficzne
  • Warsztaty filmowe
  • Warsztaty udzielania pierwszej pomocy
  • Warsztaty relaksacyjne
  • Warsztaty lampionów
  • Warsztaty „Nicią malowane”
  • Warsztaty wizażu i fryzjerstwa
  • Warsztaty integracyjne „Moda z odzysku”

Zaplanowana jest również prezentacja filmu – laureata Festiwalu Integracja Ty i ja oraz wieczorna dyskoteka.

    W myśl idei wymiany doświadczeń, również reprezentanci zaproszonych placówek mają możliwość zaprezentowania swoich prac, zademonstrowania nowatorskich technik plastycznych lub też podzielenia się swoimi  szczególnymi osiągnięciami w tzw. namiotach tematycznych.  Dzięki temu otwiera się szansa zetknięcia się z  różnobarwną twórczością osób z niepełnosprawnościami, którzy przyjeżdżają do Łaz z różnych regionów naszego kraju.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.

 

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie