środa, Kwiecień 3, 2019, 14:13

    W dniu 28 marca 2019 r. Starszy Terapeuta Pani Magdalena Wróbel przeprowadziła warsztaty plastyczne zapoznając podopiecznych ze sztuką Ebru dawną, liczącą kilkaset lat, metodą tradycyjnego malarstwa na wodzie.

    Po zapoznaniu się z historią i podstawami techniki z ogromną ciekawością zabraliśmy się do pracy. Pierwsze efekty były nieśmiałe jednak przy każdej kolejnej próbie uczestnicy nabierali pewności siebie. Niebagatelne znaczenie miała tu oczywiście wyobraźnia twórcy, bo to ona podsuwa pomysły i sposoby odzwierciedlenia zrodzonych w myślach motywów na papierze, na który z powierzchni wody delikatnie się je przenosi.

 

 

    Ebru ma wspaniałe działanie terapeutyczne. Sztuka ta jest powiązana z koncentracją i natchnieniem, każdy nawet o ograniczonym zakresie ruchu miał możliwość stworzenia wspaniałej, niepowtarzalnej pracy.

    To technika która łączy i wszystkich którzy spróbowali zgłębić jej tajniki traktuje sprawiedliwie, ma również niebywałą  moc kojenia  emocji.

 

 

    O sukcesie  warsztatów świadczy fakt że przedłużyły się znacznie, ponieważ każdy z uczestników oczekiwał w kolejce by spróbować raz jeszcze.

    Dla uczestników warsztaty były wspaniałą okazją do zrelaksowania się, sprawdzenia swoich możliwość i dzielenia się wrażeniami z innymi. Powstałe prace będą prezentowane  na wystawie pt: „ Co słyszysz w ciszy obrazu” której otwarcie już w połowie kwietnia.

 

 

Dla osób które zaintrygowała technika  Ebru kilka ciekawostek:

 

    Sztuka Ebru  polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier. Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.

 

 

    Początki Ebru są nieznane. Sama nazwa Ebru pochodzi być może z języka perskiego od słowa ebri, które oznacza chmurę, lub od wyrażenia ab-ru – powierzchnia wody. Niektóre źródła podają Japonię oraz Chiny jako kolebkę tej sztuki. Inne opowiadają się za Persją i regionem Herat. Prawdopodobnie powstała jednak w XIII wieku na obszarze Turkiestanu.

    Technika wykonywania Ebru była stopniowo udoskonalana i tak oto Turcja stała się głównym ośrodkiem jej rozwoju.


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe

Aktualności

Copyright ©2017 
Środowiskowy Dom Samopomocy
Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego
w Krasnymstawie

Pomoc & Wsparcie